Statut Ceny
Statut Ceny Zdeňka Madara
udělované Českou společností pro právo životního prostředí
Cena Zdeňka Madara je udělována na počest významného českého právníka a akademika, který se zasloužil o rozvoj práva životního prostředí v Československu a v České republice. Cena Zdeňka Madara udělovaná dle tohoto Statutu navazuje na Cenu doc. Zdeňka Madara, která byla od roku 2007 nepravidelně udělována v rámci fakultního kola soutěže Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. S vědomím toho, že i na dalších právnických fakultách v České republice je rozvíjena výuka a vědecko-výzkumná činnost v oboru práva životního prostředí, rozhodlo Představenstvo České společnosti pro právo životního prostředí o rozšíření soutěže o Cenu Zdeňka Madara na celostátní úroveň.
Doc. JUDr. Zdeněk Madar, DrSc. (18. 4. 1929 – 8. 9. 2007) patří k zakladatelům moderního českého práva životního prostředí. Za své úsilí věnované rozvoji československého práva životního prostředí obdržel prestižní cenu Elizabeth Haub Prize za rok 1989.
Cílem nové koncepce soutěže o Cenu Zdeňka Madara je podpořit excelenci v oblasti práva životního prostředí, motivovat studenty a akademické pracovníky k inovativnímu přístupu v oblasti práva životního prostředí a přispět k rozvoji právní vědy v této oblasti. V širším kontextu je cílem soutěže také rozšiřování povědomí české i zahraniční veřejnosti o významu účinné právní ochrany životního prostředí.
Základní ustanovení
(1) Soutěž o Cenu Zdeňka Madara (dále jen „Soutěž“) je každoročně organizována a Cena Zdeňka Madara (dále jen „Cena“) je udělována Českou společností pro právo životního prostředí, IČO: 708 50 321, se sídlem náměstí Curieových 901/7, Staré Město, 110 00 Praha 1, zapsanou ve spolkovém rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl L, vložka 11036 (dále jen „Společnost“) za vynikající publikační výstup vědecko-výzkumné práce, který přispívá k rozvoji práva životního prostředí jako svébytného oboru práva a rozšíření povědomí veřejnosti v České republice či v zahraničí o právu životního prostředí.
(2) Cílem Ceny je podpořit excelenci v oblasti práva životního prostředí, motivovat studenty a akademické pracovníky právnických fakult v České republice k rozvoji právní vědy v této oblasti práva a rozšiřovat povědomí veřejnosti v České republice i v zahraničí o potřebě účinné právní ochrany životního prostředí.
(3) Cena se uděluje zpravidla v následujících kategoriích:
a) vynikající bakalářská práce,
b) vynikající diplomová práce,
c) vynikající disertační práce,
d) vynikající habilitační práce,
e) vynikající článek.
(4) Cena může být udělena
a) studentům či absolventům bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů vyučovaných na právnických fakultách v České republice v kategoriích dle odstavce 3 písm. a) až c) a e),
b) akademickým pracovníkům v kategoriích dle odstavce 3 písm. d) a e).
Vyhlášení Soutěže
Představenstvo Společnosti stanoví usnesením přijatým do 31. května daného kalendářního roku, ve kterém se Soutěž koná,
a. kategorie dle čl. 1 odst. 3, pro které je Soutěž v daném roce vyhlášena, včetně určení časového rámce, ve kterém byly práce dle čl. 1 odst. 3 písm. a) až d) obhájeny,
b. termín a způsob pro podávání přihlášek do Soutěže,
c. termín ústního kola Soutěže,
d. složení komise pro hodnocení prací a příspěvků nominovaných do Soutěže v daném kalendářním roce (dále jen „Komise“).
Přihlášení do Soutěže
(1) Přihlášku do Soutěže je třeba podat v termínu a způsobem stanoveném dle čl. 2.
(2) Do Soutěže je možné přihlásit pouze původní práce či články, které nesmí porušovat autorská práva třetích osob. U prací dle čl. 1 odst. 3 písm. a) až d) je podmínkou jejich přihlášení do Soutěže jejich úspěšná obhajoba v časovém rámci, který stanoví ve svém usnesení dle čl. 2 Představenstvo Společnosti.
(3) Přihlášku do Soutěže může podat autor soutěžní práce nebo soutěžního článku. Pokud má soutěžní článek více autorů, může přihlášku podat každý z nich; v takovém případě doloží ten autor, který přihlášku podává, souhlas ostatních autorů článku.
(4) Se souhlasem autora mohou soutěžní práci v některé z kategorií dle čl. 1 odst. 3 písm. a) až d) do Soutěže přihlásit:
a. vedoucí či školitel soutěžní práce,
b. oponent soutěžní práce,
c. člen Představenstva,
d. člen Společnosti.
(5) Přihláška do Soutěže musí obsahovat:
a. vyplněný přihlašovací formulář,
b. elektronickou verzi soutěžní práce nebo soutěžního článku,
c. v případě soutěžních prací dle čl. 1 odst. 3 písm. a) až d) elektronickou verzi všech posudků soutěžní práce.
Hodnocení soutěžních prací a soutěžních článků
(1) Soutěžní práce a soutěžní články hodnotí Komise jmenovaná dle článku 2.
(2) Komise má pět členů a ze svých řad si zvolí předsedu, který řídí jednání Komise.
(3) O udělení Ceny soutěžní práci či soutěžnímu článku v každé z kategorií vyhlášených v daném ročníku Soutěže rozhoduje Komise hlasováním na základě kvality soutěžních prací a soutěžních článků posuzované dle hodnotících kritérií stanovených v odstavci 4 a výsledku ústního kola Soutěže.
(4) Hodnotící kritéria pro všechny kategorie dle čl. 1 odst. 3 zahrnují:
a. originalitu a inovativní přístup,
b. teoretický přínos a praktickou využitelnost,
c. metodologickou správnost,
d. stylistickou a formální úroveň.
(5) Ze zasedání Komise se pořídí stručný zápis, jehož součástí jsou usnesení Komise o tom, které soutěžní práce či soutěžní články získaly Cenu v kategoriích, pro které byla v daném kalendářním roce Soutěž vyhlášena.
(6) Předseda Komise neprodleně po rozhodnutí Komise informuje Představenstvo Společnosti o rozhodnutí Komise dle odstavce 3 a předá zápis dle odstavce 5.
Udělení Ceny
(1) V každé z kategorií, ve kterých byla Soutěž vyhlášena, může být Cena udělena až třem nejlepším soutěžním pracím či soutěžním článkům v dané kategorii.
(2) Cena v některé nebo v žádné z kategorií vyhlášených pro daný ročník Soutěže nemusí být v daném kalendářním roce udělena.
(3) Na udělení Ceny není právní nárok.
(4) Udělení Ceny je spojeno s vydáním diplomu. Udělení Ceny může být spojeno s finanční odměnou nebo s nabídkou publikace v odborném periodiku Časopis pro právo životního prostředí, který Společnost vydává.
(5) Představenstvo Společnosti informuje vítěze všech kategorií Soutěže o termínu a místě slavnostního předání Cen.
Závěrečná a přechodná ustanovení
(1) Tento Statut nabývá platnosti a účinnosti dnem 17. 11. 2024, kdy jej svým usnesením schválilo Představenstvo Společnosti.
(2) Na první ročník Soutěže konaný v roce 2024 se ustanovení tohoto Statutu použijí přiměřeně.
V Praze dne 17. 11. 2024
Prof. JUDr. Milan Damohorský, DrSc.
Předseda České společnosti pro právo životního prostředí