Stanovisko ČSPŽP k návrhu vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 273/2021 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady

K zaslanému návrhu vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 273/2021 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění pozdějších předpisů, a další související vyhlášky v oblasti odpadového hospodářství, který jsme dostali k připomínkám, zaujímáme následující stanovisko.

Česká společnost pro právo životního prostředí vítá nápravu dílčích nedostatků týkajících se evidence a ohlašování odpadů.

Prodloužení přechodného období pro kritéria pro ukončení režimu odpadu pro recykláty ze stavebních a demoličních odpadů vnímáme za současného stavu jako jediný možný krok vzhledem k trvající absenci komplexní právní úpravy. Prodloužení přechodného období do konce roku 2027, tedy o další 3 roky (celkem 7 let od přijetí nového zákona o odpadech), se nám však jeví jako nepřiměřeně dlouhé. Nastavení jasných kritérií ukončení odpadového režimu je totiž jedním z nejpotřebnějších opatření pro podporu oběhovosti ve stavebnictví. Oddalování přijetí finální právní úpravy tak oddaluje přechod k cirkulární ekonomice. Právní úprava k této otázce by proto měla být připravena co nejdříve.

Pokud jde o rozšíření povinnosti obcí zajistit oddělené soustřeďování veškerého biologického odpadu (nejen rostlinného, ale též živočišného původu), je třeba souhlasit s tím, že z článku 22 odst. 1 směrnice 2008/98/ES vyplývá členským státům povinnost zajistit třídění veškerého biologického odpadu, tedy rostlinného i živočišného původu. Návrh změny vyhlášky tak napravuje dosavadní nedostatečnou transpozici směrnice. Tato na první pohled „drobná“ změna vyhlášky však bude mít pro obce významné dopady, jak vyplývá též ze zprávy RIA. Vnímáme proto jako vhodné až nezbytné, aby změna vyhlášky byla doprovázena i metodickou a další pomocí obcím ze strany MŽP a dále aby byla státem podpořena související opatření, zejména za účelem podpory změny chování domácností nebo podpory rozvoje bioplynových stanic.

Konečně vítáme, že provozovatelé zařízení, která zpracovávají vedlejší produkty živočišného původu, nebudou muset plnit požadavky vyhlášky, pokud plní povinnosti vyplývající z unijního nařízení, neboť požadavky se s nařízením skutečně do značné míry překrývají.

Stanovisko vypracoval JUDr. Jakub KANICKÝ, tajemník ČSPŽP.

V Praze dne 24. 11. 2024

                                                              Prof. JUDr. Milan DAMOHORSKÝ, DrSc

                                                                                  předseda ČSPŽP

Stanovisko č. 4/2024 je ke stažení zde.

Předchozí stránka