Bioplynové stanice jsou zařízení, která mají velký význam pro dosahování různých cílů ochrany životního prostředí, ale zároveň ovlivňují i životní prostředí. Proto je důležité provést předběžné posouzení investic tohoto charakteru v rámci postupů posuzování vlivů na životní prostředí a řádně pro ně stanovit vhodné ochranné požadavky. V Polsku byl tento zdroj donedávna značně podceňován. Důvody tohoto stavu věcí byly různé, včetně potíží s přístupem k finančním prostředkům na podporu tohoto typu investic a také poměrně komplikovaná právní úprava týkající se zejména investičního procesu, ale také právní úprava regulující provoz zařízení jako jsou bioplynové stanice. Změny v této oblasti mělo přinést přijetí nového zákona zavádějícího usnadnění při provádění investic spojených s výstavbou bioplynových stanic a takový zákon byl přijat v červenci 2023. Článek hodnotí změny, které tento zákon přináší s poukazem na potenciální rizika pro lidi a životní prostředí, které může jejich aplikace způsobit.
Biogas plants are installations that are of great importance for achieving various environmental protection goals, but at the same time they also affect the environment. Therefore, it is important to conduct a prior examination of investments of this nature in environmental impact assessment procedures and to properly construct appropriate protective requirements for them. In Poland, this source was greatly underestimated until recently. The reasons for this state of affairs were varied, including difficulties in accessing financial resources supporting this type of investments, as well as quite complicated legal regulations relating especially to the investment process, but also regulating the operation of facilities such as biogas plants. Changes in this area were to be brought about by the adoption of a new act introducing facilitations in undertaking investments related to the construction of biogas plants, and such an act was adopted in July 2023. The article evaluates the changes introduced by this act, pointing out the potential dangers to people and the environment that their use may cause.
Prof. zw. dr hab. Marek Górski
Prof. zw. dr hab. Marek Górski působí jako profesor na Fakultě práva a správy Štětínské univerzity, kde se věnuje právu životního prostředí a správnímu právu. V letech 2012–2020 byl prorektorem Štětínské univerzity. V praxi působí jako právní poradce a více jak 30 let poskytuje poradenství v oblasti odpovědnosti při ochraně životního prostředí a environmentálních rizik. Podílel se na tvorbě nových polských právních předpisů v oblasti práva životního prostředí (zákon o ochraně životního prostředí, zákon o odpadech, vodní zákon a zákon o ochraně přírody). Je autorem a spoluautorem mnoha odborných publikací a komentářů.