Archeologické nálezy vyžadují jako součást kulturního dědictví specifické nástroje ochrany. Zatímco nakládání s movitými nálezy a jejich ochrana jsou zákonem vysloveně upraveny, nemovité nálezy speciální právní úpravu nemají. V České republice se v případě nemovitých archeologických nálezů vychází s ohledem na normy soukromého práva zpravidla z toho, že jsou nemovitou věcí patřící vlastníkovi pozemku, na kterém se nacházejí. Článek prozkoumává a analyzuje relevantní veřejnoprávní a soukromoprávní normy a ověřuje, zda-li je toto východisko správné a obecně platné. Z veřejnoprávních norem text reflektuje primárně zákon č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů, ze soukromoprávních předpisů je pozornost věnována nejen aktuálnímu občanskému zákoníku, zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, ale také starším předpisům, které mohou mít potenciální vliv na vlastnictví a ochranu nemovitých archeologických nálezů. Zvolené téma je zpracováno jak z hlediska obecného, tak ve vztahu k specifickým druhům nemovitých nálezů, jako jsou hroby a jeskyně. Text je průběžně doplněn konkrétními příklady, které poukazují na komplikovanost problematiky v praxi. Článek se také stručně dotýká ochrany nemovitých nálezů v Rakousku, Řecku a Spojeném království, a to z důvodu představení odlišných přístupů k jejich ochraně. V závěru jsou stručně představeny podněty do další diskuse o ochraně nemovitých archeologických nálezů.
IMMOVABLE ARCHAEOLOGICAL FINDS – CONCEPT, OWNERSHIP AND PROTECTION
As part of the cultural heritage, archaeological finds require specific protection measures. While the law explicitly regulates the handling and protection of movable finds, there is no specific legal framework for immovable finds. In the Czech Republic, it is generally assumed, based on norms of private law, that these finds are the property of the landowner on whose land they are located. This paper examines and analyses the relevant public and private legislation to verify the accuracy and general validity of this standpoint. In terms of public legislation, the text primarily focuses on Act No. 20/1987 Coll., on state monument care, as amended. Regarding private law regulations, attention is given not only to the current Civil Code (Act No. 89/2012 Coll.), but also to older regulations that could potentially affect the ownership and protection of immovable archaeological finds. The chosen topic is approached from both a general perspective and in relation to specific types of immovable finds, such as graves and caves. The text is supplemented with specific examples that highlight the complexity of the issue in practice. Additionally, the article briefly touches upon the protection of immovable finds in Austria, Greece, and the United Kingdom, providing an overview of different approaches to their protection. Finally, the text concludes with brief suggestions for further discussion on the protection of immovable archaeological finds.
Mgr. et Mgr. Róbert Antal, Ph.D.
Róbert Antal působí na Archeologickém ústavu AV ČR, Brno, v. v. i, Referátu archeologické památkové péče.
JUDr. Eva Dobrovolná, Ph.D., LL.M.
Eva Dobrovolná je odborná asistentka na Masarykově univerzitě, Právnické fakultě, Katedře civilního práva procesního.
JUDr. Jana Dudová, Ph.D.
Jana Dudová působí na Masarykově univerzitě, Právnické fakultě, Katedře práva životního prostředí a pozemkového práva (externí spolupráce).