Výsledky 1. ročníku soutěže o Cenu Zdeňka Madara

V rámci České společnosti pro právo životního prostředí jsme již dlouhou dobu plánovali znovuobnovení soutěže o Cenu Zdeňka Madara. Letos se nám to konečně podařilo!

Cena Zdeňka Madara udělovaná Českou společností pro právo životního prostředí vznikla na počest tohoto významného českého právníka a akademika, který se zasloužil o rozvoj práva životního prostředí v Československu a v České republice. Cena navazuje na Cenu doc. Zdeňka Madara, která byla od roku 2007 nepravidelně udělována v rámci fakultního kola soutěže Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. S vědomím toho, že i na dalších právnických fakultách v České republice je rozvíjena výuka a vědecko-výzkumná činnost v oboru práva životního prostředí, rozhodlo Představenstvo České společnosti pro právo životního prostředí o rozšíření soutěže na celostátní úroveň a v říjnu tohoto roku schválilo Statut Ceny Zdeňka Madara. Cílem nové koncepce je podpořit excelenci v oblasti práva životního prostředí, motivovat studenty a akademické pracovníky k inovativnímu přístupu v oblasti práva životního prostředí a přispět k rozvoji právní vědy v této oblasti. V širším kontextu je cílem soutěže také rozšiřování povědomí české i zahraniční veřejnosti o významu účinné právní ochrany životního prostředí.

V souladu s rozhodnutím Představenstva České společnosti pro právo životního prostředí se do letošního prvního ročníku soutěže mohly přihlašovat bakalářské, diplomové a disertační práce obhájené na některé z právnických fakult v České republice v letech 2023–2024. V relativně krátkém čase, který jsme pro organizaci prvního ročníku soutěže měli, se přihlásilo celkem osm úspěšně obhájených kvalifikačních prací ze všech čtyř právnických fakult. Přihlášené soutěžní práce posuzovala hodnotící komise ve složení: prof. JUDr. Milan Damohorský, DrSc., doc. JUDr. Jakub Hanák, Ph.D., JUDr. Eva Balounová, Ph.D., JUDr. Jiří Zicha, Ph.D. a JUDr. Veronika Tomoszková, Ph.D.

V kategorii bakalářských prací soutěžili dvě bakalářské práce, které byly obě úspěšně obhájeny na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Vítězem v této kategorii soutěže se stal Bc. Radek NOVÁK se svou prací na téma Role stráže přírody při kontrole dodržování povinností návštěvníků zvláště chráněných území obhájenou na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

V kategorii diplomových prací soutěžily celkem čtyři práce – jedna z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, dvě z Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a jedna z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vítězkou se v této kategorii stala Mgr. Natálie POLANSKÁ se svou diplomovou prací na téma Responsibility of Member States for Infringements of EU Environmental Law obhájenou na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

V kategorii disertačních prací soutěžili dvě práce, které byly úspěšně obhájeny na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V této kategorii byl výběr vítězné práce mimořádně obtížný. Vítězkou se v této kategorii nakonec stala JUDr. Gabriela KUBÍKOVÁ, Ph.D. s disertační prací na téma Dobré životní podmínky hospodářských zvířat v právu Evropské unie obhájenou na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Vítězové i všichni ostatní účastníci prvního ročníku soutěže o Cenu Zdeňka Madara obdrží diplomy a drobné věcné ceny, které si převezmou při slavnostní příležitosti na začátku března 2025, kdy budou mít možnost se také všichni setkat i s organizátory soutěže, členy hodnotící komise a zástupci České společnosti pro právo životního prostředí.

Doc. JUDr. Zdeněk Madar, DrSc. (18. 4. 1929 – 8. 9. 2007) patří k zakladatelům moderního českého práva životního prostředí. Po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze nastoupil v roce 1954 na Ministerstvo spravedlnosti. V roce 1957 se přesunul do Ústavu státu a práva Československé akademie věd, kde setrval až do roku 1993. Působil také v akademické sféře, kde se věnoval oboru správního práva. S právem životního prostředí se setkal při studiu na Mezinárodním institutu pro evropské právo v Turíně, kde v letech 1964–1966 studoval. Od roku 1965 se ve svém výzkumu věnoval právním aspektům ochrany životního prostředí. Publikoval přes 80 knih a více než 199 studií a článků. Za své úsilí věnované rozvoji československého práva životního prostředí obdržel v roce 1989 prestižní cenu Elizabeth Haub Prize. Doc. Madar byl také významným členem České společnosti pro právo životního prostředí.

Předchozí stránka