Cannavacciuolo a ostatní proti Itálii: neoprávněné nakládání s odpady a porušení práva na život

Dne 30. 1. 2025 vydal Evropský soud pro lidská práva významný rozsudek ve spojených věcech Cannavacciuolo a ostatní proti Itálii (stížnost č. 51567/14 a tři další).

Soud rozhodl o stížnostech 41 italských občanů a 5 nevládních organizací týkajících se dlouhodobého neoprávněného nakládání s odpady v části Itálie nechvalně známé jako Terra dei Fuochi (Země ohně) v provinciích Caserta a Neapol. V této oblasti žije 2,9 milionu lidí, kteří jsou přinejmenším od konce 80. let vystaveni nepříznivým účinkům černých skládek, nedovoleného spalování a dalšího neoprávněného nakládání zejména s nebezpečnými odpady, kterého se často dopouští především zločinecké skupiny (mafie).

Italské i mezinárodní instituce a zdroje (např. The Lancet Oncology, Epidemiologia&Prevenzione, italský Senát a Světová zdravotnická organizace) potvrzují, že v dotčené oblasti je výrazně vyšší výskyt závažných onemocnění (zejména různých forem rakoviny) a podstatně vyšší znečištění podzemních vod. Stěžovatelé namítali, že italská vláda o problému neoprávněného nakládání s odpady v oblasti věděla přinejmenším od roku 1988, avšak do současnosti nepřijala účinná opatření na ochranu života a zdraví obyvatel. V tom stěžovatelé spatřovali porušení především práva na život (článek 2 EÚLP), práva na respektování soukromého a rodinného života (článek 8 EÚLP) a práva na účinné opravné prostředky (článek 13 EÚLP).

Hlavní závěry rozsudku:

  • Stížnosti nevládních organizací soud shledal nepřípustnými z důvodu nedostatku aktivní legitimace (victim status/locus standi). Soud vyjasnil, že relativně otevřenější podmínky aktivní legitimace nevládních organizací, které dovodil v rozsudku Klimaseniorinnen, nejsou aplikovatelné v případě neoprávněného nakládání s odpady. Zde se soud přidržel své dosavadní judikatury (např. Yusufeli).
  • Ve věci samé soud uznal, že znečištění v tomto případě představovalo vážné a bezprostřední ohrožení života a zdraví, což vedlo k povinnosti státu chránit životy svých obyvatel.
  • Soud uzavřel, že italské orgány nepřijaly přiměřená a včasná opatření k posouzení a řešení dopadu znečištění. Soud kritizoval nedostatečně koordinovaný postup, opožděná šetření, pomalé úsilí o nápravu znečištění, nedostatečné monitorování a nedostatečná právní opatření proti nakládání s odpady z trestné činnosti.
  • Soud dospěl k závěru, že Itálie porušila právo stěžovatelů na život podle článku 2.
  • Při aplikaci principu předběžné opatrnosti nebylo rozhodující, že italské orgány na počátku neměly úplnou vědeckou jistotu ohledně veškerých nepříznivých dopadů neoprávněného nakládání s odpady na lidské zdraví.
  • V důsledku uvedených okolností soud shledal, že není třeba samostatně zkoumat stížnosti podle článku 8 (právo na respektování soukromého a rodinného života) nebo článku 13 (právo na účinné opravné prostředky).
  • Vzhledem k povaze celé věci soud nyní ve věci vydal tzv. pilotní rozsudek (pilot judgement). V rámci toho Itálii vyzval k přijetí konkrétních opatření k řešení celého problému a doporučil, že tato opatření by měla zahrnovat mj. vypracování komplexní strategie pro boj proti nezákonnému nakládání s odpadem, posouzení míry kontaminace a prošetření dopadů na zdraví a zřízení nezávislého monitorovacího mechanismu a veřejné informační platformy k zajištění transparentnosti. Opatření musí být provedena do dvou let. Obdobné případy dalších stěžovatelů byly do té doby odloženy.
  • Rozhodnutí o přiznání spravedlivého zadostiučinění si soud vyhradil na později po uplynutí lhůty dvou let, kdy má Itálie přijmout vhodná opatření pro řešení problému.

Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ze dne 30. 1. 2025, Cannavacciuolo a ostatní proti Itálii, stížnost č. 51567/14 a tři další, je dostupný zde.

Předchozí stránka